• el-greco-hotel-14
  • el-greco-hotel-125
  • el-greco-hotel-157
El Greco hotel Corfu1 El Greco hotel Corfu3 El Greco hotel Corfu - Bedroom4

El Greco Hotel Corfu Vás vítá na svých internetových stránkách.

El Greco Hotel Corfu

Jsme 2-hvězdičkový hotel v centru ostrova na východním pobřeží ostrova Korfu, 7 km od města a 1 km od města Benitses.

Náš hotel se nachází u hlavní silnice Lefkimi, u mořského pobřeží, kde najdete také naše apartmány. Z pokojů se vám naskytne krásný pohled nejen na moře, ale i na zelené úpatí paláce Achillion.

Personál El Greco hotelu

Náš zkušený personál a vedení hotelu osobně jsou kdykoliv připraveni pomoci hostům v řešení jakéhokoli problému ať s ubytováním nebo dalšími askpekty vašeho pobytu na Korfu.Benitses Korfu

Korfu samozřejmě nabízí velké množství památek, krásných pláží a dalších zajímavostí, které stojí zato navštívit. Zde si můžete tyto lokality prohlédnout a inspirovat se pro váš výlet.

Více info »

hotel na Corfu

“I liked the attitude of the manager, he ws very friendly, he gave us maps of the island, what to sea and what is a must to do. The breakfast was ok, the manager gave us his best room with a great view for a very good price. I recommend also for lunch and dinner to go to a Benitses in the restaurant Big Byte. We really enjoyed our stay there and we would love to go back! Do not hesitate to pick this hotel, the location is everything!”

Georgi - Sofia, Bulgaria

hotel na Corfu

“Very quiet, family oriented hotel. Convenient private kitchenette with stove, fridge and sink in the room. Large windows and shaded balcony with amazing view. The owner Dimitris, Katherine and other staff very friendly and ready to help. Hotel located close to the historical Achilleon, the famous palace of Austrian Empress Sissi and picturesque village of Benitsess. Swimming structure built in the sea by German Kaiser Wilhelm ii in 5 minutes walking distance. Best vacation ever. Leo. Project Manager Toronto”

Lev - Toronto, Canada